Billy's Puerto de Mogán Apartments by LIVVO – bo midt i det vakre Puerto de Mogán
Det er vanskelig å finne en beliggenhet på Gran Canaria som er mer feriepreget enn Puerto de Mogán. Her får du små kanaler, hvitkalkede hus, fargerike blomster, palmer, marina, strand og et stort utvalg restauranter – alt innenfor et ganske lite område.
Midt i dette ligger Billy's Puerto de Mogán Apartments by LIVVO, et leilighetsanlegg som først og fremst passer for deg som ønsker å bo sentralt og ha litt mer frihet enn på et tradisjonelt hotell. Beliggenheten er den store styrken: LIVVO oppgir at komplekset ligger rundt 50 meter fra Playa de Mogán, omgitt av restauranter, butikker og livet i den lille feriebyen.
Et sted hvor beliggenheten betyr mye
Det jeg liker med Billy's, er at man ikke trenger å planlegge så mye for å få en fin dag.
Du kan gå ut fra leiligheten om morgenen, rusle noen minutter ned til stranden, ta en kaffe ved marinaen og senere spise lunsj på en av restaurantene langs havnen. Om ettermiddagen kan du gå tilbake til leiligheten og slappe av ved bassenget.
Og når kvelden kommer, er det bare å rusle ut igjen.
Det er nettopp dette som gjør Puerto de Mogán så populært. Her trenger man egentlig ikke bil for å få en innholdsrik ferie.
Leilighetene
Billy's består av forskjellige leiligheter, og de er laget mer som praktiske ferieboliger enn tradisjonelle hotellrom. Alle har kjøkken med blant annet kjøleskap, keramisk koketopp, mikrobølgeovn, brødrister, vannkoker, kaffemaskin og kjøkkenutstyr. Det er også vaskemaskin, aircondition, Wi-Fi, TV, safe og strykeutstyr.
Det gjør hotellet spesielt interessant for familier og for par som gjerne vil kunne ordne litt frokost eller et enkelt måltid selv.
Leilighetene varierer også ganske mye. Det finnes ettromsleiligheter på rundt 45 m², både med terrasse, fransk balkong og privat takterrasse. Noen av leilighetene har også havutsikt.
For familier finnes det større toromsleiligheter på rundt 65 m², med to separate soverom. Disse finnes blant annet med terrasse eller privat takterrasse. Det finnes også større toppleiligheter med takterrasse og utsikt mot havnen.
Et lite tips når du bestiller
Jeg ville sett litt ekstra nøye på hvilken leilighetstype du bestiller.
Det er ganske stor forskjell på å ha en vanlig fransk balkong og å ha en privat takterrasse. Har du tenkt å spise frokost ute, sole deg eller sitte ute på kvelden, kan en leilighet med terrasse eller takterrasse være verdt den eventuelle prisforskjellen.
Bassengområdet
Billy's har et eget ferskvannsbasseng med et separat område for barn, solsenger og dusj.
Det er ikke et enormt resort med masse aktiviteter, og det synes jeg egentlig passer ganske godt til stedet.
Her er det først og fremst snakk om å ha et hyggelig alternativ til stranden. På en varm dag kan det være deilig å bruke noen timer ved bassenget før man går ned til marinaen og spiser middag.
For meg er det kombinasjonen av leilighet + basseng + den fantastiske beliggenheten som gjør Billy's interessant.
Puerto de Mogán rett utenfor døren
Det er imidlertid ikke nødvendigvis hotellet du kommer til å huske best etter ferien. Det er omgivelsene.
Puerto de Mogán er en av de mest særpregede feriebyene på Gran Canaria. De små kanalene, broene og husene med fargerike detaljer og bugnende bougainvillea har gitt byen tilnavnet «Lille Venezia».
Det er spesielt hyggelig å gå en tur tidlig på morgenen, før det blir for mye folk. Da er marinaen rolig, fiskebåtene ligger i havnen og det er en helt annen stemning enn midt på dagen.
På kvelden er det også fint å rusle rundt her. Sett deg på en restaurant langs havnen, bestill noe godt å spise og nyt utsikten.
Stranden – bare noen få minutter unna
La Playa de Mogán ligger svært nær Billy's, og dette er en av de store fordelene ved å bo her.
Stranden er relativt liten og ligger godt beskyttet inne ved havnen. Det gjør den til et godt valg for en rolig stranddag, og området rundt stranden har mange restauranter og kafeer.
Det er også kort vei fra stranden til marinaen, så du kan enkelt kombinere soling med shopping, lunsj eller en spasertur.
Fredagsmarkedet
Hvis du er i Puerto de Mogán på en fredag, bør du få med deg markedet.
Fredagsmarkedet fyller store deler av området rundt havnen og gatene i byen. Her finner du klær, vesker, suvenirer, håndverk, matvarer og mye annet.
Det kan bli ganske folksomt, så jeg ville gått ut tidlig dersom du ønsker å se markedet i roligere tempo.
Og et lite råd: Ikke bruk hele dagen på markedet. Kombiner det med en tur langs marinaen og en god lunsj.
Restauranter og kaféliv
Du trenger heller ikke gå langt for å finne mat.
Det finnes et stort utvalg restauranter rundt marinaen og i gatene bak havnen. El Pescador er et av alternativene, mens Restaurante Salunna ligger fint til ved havneområdet.
Vil du ha noe litt mer eksklusivt, finner du også Restaurante Los Guayres, som ligger på Hotel Cordial Mogán Playa og er et alternativ for en mer spesiell middag.
Men det fine med Puerto de Mogán er egentlig at man ikke trenger å jakte på restauranter. Det er bare å gå ut og se hva som frister.
Ta en båttur
En av tingene jeg absolutt ville satt av tid til, er en båttur fra havnen.
Fra Puerto de Mogán arrangeres det ulike turer langs kysten, blant annet turer hvor man kan få mulighet til å se delfiner og hvaler. Det går også båter til andre steder langs kysten.
Det er en helt annen måte å oppleve Gran Canaria på enn fra land.
Hva finnes i nærheten?
En annen fordel med beliggenheten er at du har flere interessante steder innen kort rekkevidde.
Puerto de Mogán: Rett utenfor døren – marina, kanaler, restauranter, butikker og strand.
Playa del Cura: En liten ferieby og strand nordøst for Puerto de Mogán.
Amadores: En av de mest kjente strendene på sørvestkysten, med den karakteristiske lyse sanden og den lange promenaden.
Puerto Rico: Mer liv, større utvalg av butikker, restauranter og aktiviteter.
Arguineguín: En mer tradisjonell kanarisk kystby med fiskerihavn og et litt mer lokalt preg.
Maspalomas: Litt lenger unna, men fullt mulig som dagstur dersom du vil se sanddynene, Meloneras og den sørlige delen av øya.
Trenger du leiebil?
Ikke nødvendigvis.
Hvis planen først og fremst er å ha en avslappende ferie i Puerto de Mogán, kan du fint klare deg uten bil. Du har strand, restauranter, butikker, marina og båtturer i umiddelbar nærhet.
Vil du derimot utforske mer av Gran Canaria, ville jeg vurdert leiebil noen dager.
Da kan du for eksempel kjøre opp i fjellene, besøke Mogán-landsbyen, dra videre mot Artenara eller ta en tur rundt øya.
Det er også interessant å oppleve kontrasten mellom det solrike sørvest og det grønnere landskapet på nordsiden av Gran Canaria.
Hvem passer Billy's for?
Jeg synes først og fremst dette er et godt valg for:
Par som ønsker en sentral ferie i Puerto de Mogán
Familier som vil ha kjøkken og litt ekstra plass
De som liker å bo i leilighet fremfor hotellrom
Gjester som vil være nær stranden
De som ønsker å spise mye ute
Reisende som vil kombinere avslapping med utflukter
Det er mindre interessant dersom du er ute etter et stort all-inclusive-resort med masse aktiviteter og underholdning.
Her er det Puerto de Mogán som er selve ferieopplevelsen.
Min vurdering
Billy's Puerto de Mogán Apartments by LIVVO er et sted jeg først og fremst ville valgt på grunn av beliggenheten og friheten leilighetene gir.
Du bor svært sentralt, samtidig som du har kjøkken, vaskemaskin og god plass. Og med stranden, marinaen, kanalene og restaurantene bare noen få minutter unna, blir bilen nesten overflødig dersom du bare vil ha en avslappende uke.
Det er også et sted hvor det er lett å finne sin egen rytme. Frokost på terrassen, noen timer ved bassenget, en tur på stranden, kaffe ved havnen og middag ute om kvelden.
Billy's passer derfor best for deg som ikke trenger at hotellet skal være hele ferien – fordi du allerede har en av Gran Canarias hyggeligste feriebyer rett utenfor døren. God tur!
Klikk her for å se priser eller bestille
