Reiseguide om Gran Canaria

Slider

[8][feriesteder][slider-top][Nye Inlegg]

Krokodilleparken på Gran Canaria

| 5 Kommentarer
cocodrilo park gran canaria

 

Krokodilleparken på Gran Canaria: Oppdatert (2026) guide til Cocodrilo Park i Agüimes

Hvis du skal på feriereise til Gran Canaria, og har lyst til å besøke en dyrepark er det ikke så mange å velge mellom. Den mest kjente er kanskje Palmitos Park, men litt lenger nord på øya utenfor Vecindario ligger det en krokodille park som er artig å besøke både for store og små.

Like utenfor den sjarmerende byen Agüimes, ligger Cocodrilo Park – fortsatt et av de mest annerledes dagsutfluktsmålene på Gran Canaria. Parken har endret seg en god del siden den først ble omtalt her på bloggen, blant annet med nye åpningstider og et tydeligere fokus på dyrevelferd. Her får du oppdatert informasjon om priser, åpningstider, dyreliv og hvorfor et besøk fortsatt er verdt turen.


Kort om Cocodrilo Park

Cocodrilo Park ligger på et 22 000 kvadratmeter stort område utenfor Agüimes, og huser i dag over 500 dyr. Parken omtales gjerne som Europas største samling av krokodiller og alligatorer, men har i tillegg et bredt spekter andre dyr som tigre, aper og sjimpanser, hjort, lamaer, dvergeiter, surikater, skilpadder, øgler, vaskebjørner, rever, slanger og fugler.
Det som skiller Cocodrilo Park fra mange andre dyreparker er at den i praksis fungerer som et redningssenter for eksotiske dyr – det eneste av sitt slag på øya. Mange av dyrene er tatt hånd om etter å ha blitt beslaglagt, mishandlet eller forlatt av tidligere eiere, og inntektene fra billettsalget går til videre drift og dyrevelferd. Dette gir besøket en litt annen karakter enn en vanlig fornøyelsespark – flere besøkende trekker nettopp fram redningssenter-profilen som en grunn til at et besøk føles ekstra meningsfullt.


Åpningstider
Her har det skjedd en viktig endring siden parken sist ble omtalt: Cocodrilo Park har i dag redusert åpningstid sammenlignet med tidligere, og holder nå normalt åpent fredag til søndag, klokken 10:30–16:30. Vær oppmerksom på at enkelte kilder oppgir noe avvikende dager, så det er lurt å sjekke gjeldende åpningstider på parkens offisielle nettside eller Facebook-side før du planlegger besøket – spesielt siden det tidligere har vært endringer i hvilke ukedager parken holder stengt.


Priser og billetter
Prisene har økt litt siden 2009-prisene på 10 og 7 euro når artikkelen opprinnelig ble skrevet. Men det er fortsatt ganske rimelig. I dag må du regne med omtrent:
Voksne: Fra 13 euro
Barn (opp til 13 år): Fra 9 euro
Merk: Sjekk alltid oppdaterte priser direkte hos Cocodrilo Park eller en pålitelig billettformidler før publisering, siden priser på attraksjoner kan endres jevnlig.


Slik kommer du deg dit
Parken ligger på Carretera General Los Corralillos, Km 5.5, i Agüimes. Det enkleste er å kjøre selv eller bestille en organisert utflukt, siden det tidligere tilbudet med gratis buss fra Maspalomas og Mogán var knyttet til ukedager parken nå ikke lenger holder åpent på. Sjekk derfor Cocodrilo Parks nettside for eventuelle oppdaterte transportalternativer før avreise, eller kombiner besøket med en guidet dagstur som også inkluderer den vakre gamlebyen i Agüimes.


Dyrelivet i parken

Cocodrilo Park er først og fremst kjent for sin store samling krokodiller og alligatorer, men har et langt bredere dyreliv enn navnet skulle tilsi:
Krokodiller og alligatorer i alle størrelser
Tigre og aper/sjimpanser
Lamaer, hjort og dvergeiter
Surikater, vaskebjørner og rever
Skilpadder, øgler og slanger
Et bredt utvalg fugler
Gjennom dagen arrangeres det gjerne informative fôringer og korte presentasjoner ved flere av dyreanleggene, hvor de ansatte forteller om dyrenes historie og bakgrunn. Nøyaktige tidspunkt varierer, så sjekk oppslått program ved inngangen samme dag.


Fasiliteter
Parken har en kafeteria for enkel bevertning, og det er også fint tilrettelagt med benker og skyggefulle områder mellom kaktus- og palmeplantinger hvis du foretrekker å ta med egen mat. Parken er dessuten tilgjengelig for rullestolbrukere, inkludert tilrettelagte toaletter.


Hvem passer Cocodrilo Park for?

Dette er et veldig godt alternativ for barnefamilier som vil unngå de mest turisttette attraksjonene sør på øya, og for dyreelskere som setter pris på redningssenter-profilen fremfor en tradisjonell fornøyelsespark. Parken fremstår fortsatt som noe enklere i infrastruktur enn større attraksjoner som Palmitos Park, men nettopp den litt uhøytidelige, familiedrevne stemningen er noe flere besøkende trekker fram som en styrke.


Praktiske tips
Sjekk åpningsdagene før du planlegger: Siden parken nå har færre åpningsdager enn tidligere, bør du bekrefte dagens status før du legger opp resten av dagsturen rundt besøket
Kombiner med Agüimes gamleby: Den vakre, historiske bydelen ligger rett i nærheten og er verdt en spasertur før eller etter parken
Ha kontanter eller mynter klart: Enkelte besøkende nevner at det kan være lurt å ha med litt kontanter til automater for dyrefôr, i tilfelle kafeteriaen ikke har vekslepenger
Bestill billett på forhånd: Reduserer risikoen for å stå uten plass på en dag med begrenset åpningstid.

 

tiger gran canariaOppsummering
Cocodrilo Park er fortsatt en annerledes og hyggelig utflukt for både store og små, men med redusert åpningstid og økte priser siden forrige gang parken ble omtalt her, lønner det seg å planlegge besøket nøye. Redningssenter-profilen gjør at et besøk føles som mer enn bare underholdning – pengene går direkte til å ta vare på dyr som har hatt det vanskelig tidligere i livet.
Gran Canaria har et veldig mangfold av planter og kaktuser, og en del av dem er samlet her i krokodilleparken. En virkelig flott tur for deg som er interessert i dyre og plantelivet på Kanariøyene. Parken holder kanskje ikke skandinavisk kvalitet når det gjelder infrastruktur, men det anbefales virkelig å ta turen innom krokodilleparken i Agüimes neste gang du skal feriere på Gran Canaria. Den er helt klart verdt besøket. God Ferie!

Del denne posten med andre :